Antibiyotik İstemiyorum Artık

Ne yazık ki günümüzde antibiyotikler oldukça sık kullanılmaktadır. En  ufak  hastalıkta çocuğuna antibiyotik  vermek  istemeyen veya  bazı  nedenlerle çocuğuna sık sık antibiyotik verilen ve artık bu  kısır döngüden kurtulmak  isteyen  anne-babalar bu makale tam size göre. Bu makalenin amacı antibiyotik  kullanımında  farkındalık yaratmak, antibiyotiklerin gereksiz kullanımı azaltmak, sadece  gerektiğinde kullanılmasını sağlamaktır. Bir çocuk hiç  antibiyotik almamalıdır ya da almayacak anlamı çıkarılmamalıdır. Gerçekten gerektiğinde tabii ki verilecektir.

Ülkemizde sık antibiyotik kullanmanın sebepleri ve  sakıncaları hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler Antibiyotik Kullanırken Dikkat ! başlıklı makalemizi okuyabilirler.

Diyelim ki çocuğunuz gerçekten  tekrarlayan  bakteriyel  enfeksiyonlar,  özellikle  orta  kulak  iltihapları  veya sinüzitler ya da  zatürreler  geçiriyor.  Bu  durumda  tabii  ki antibiyotik  alacak,  ancak  bu  noktada bu  enfeksiyonların  tekrarına  neden  olan  Alerji,  Geniz  Eti  veya  daha  ağır  durumlarda  Bağışıklık  Yetmezliği veya Kistik Fibrozis gibi  başka  bir  hastalığın, bu  enfeksiyon  tekrarlarına  neden  olduğunu  düşünmek, ana  sebebi  araştırıp  bulmak ve  ona  yönelik  tedaviler  yapmak  gündeme  gelmelidir.

Öncelikle gereksiz  yere antibiyotik  alınan  hastalıkların  listesinin ne  kadar uzun olduğuna  dikkatinizi  çekmek  istiyorum.

- Basit Soğuk Algınlığı
- Larenjit-Krup
- Bazı Bademcik İltihapları-Boğaz Enfeksiyonları
- Viral-Döküntülü Çocuk Hastalıkları
- Bronşiolitler
- Astım  Atakları
- Çoğu İshaller
- Ufak bebeklerde sümüklü-yeşil kaka

Bu listenin kısa  özeti  şudur: Bu  çocuklar ya virüs  enfeksiyonu geçiriyor,  ya  hastalığı enfeksiyon  değil  tekrarlayan  boğaz  iltihabı  veya  hırıltı-solunum sıkıntısı ataklarının  başka  bir  sebebi var, ya  da bebeğiniz  hasta  değil doğal  bir  süreç  yaşıyor. Sonuç olarak bu  durumların  hiçbirisinde antibiyotik  almak  zorunda  değilsiniz. 

Yavrunuzla birlikte  mümkün  olduğunca  antibiyotiksiz  bir  yaşam dilerim. Sevgilerimle
Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim