ÇOCUĞUMUN EN YAKIN ARKADAŞI, TEKNOLOJİ
ÇOCUĞUMUN EN YAKIN ARKADAŞI, TEKNOLOJİ
 
Teknoloji çağında yaşadığımız bu günlerde, teknolojinin hızına belki de en rahat ayak uyduranlar, çocuklarınız. Sizler teknolojinin çok farklı bir çağına doğmuşken, çocuklarınız, dokunmatik ekranlara, uzaktan komutlara, 3D televizyonlara ve her geçen gün gelişen ve hızlanan bir dünyaya doğdular. Doğumlarının ilk anları cep telefonlarınızda, sonra arkadaşlarınızın, ailelerinizin telefon gruplarında, sosyal medya hesaplarınızda yer aldı. Çocuklarınız da bu hızlı paylaşım ve ulaşım dünyasına herkesten iyi ayak uydurmuş durumdalar.
 
Teknoloji kuşkusuz her birimizin hayatını kolaylaştıran ve hızlandıran, olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Ancak çocukların her istediklerinde teknolojik aletlere ulaşabilmeleri onlara zarar veriyor. Çocukların, bilgisayar,tablet,telefon ve televizyon karşısında uzun zaman geçirmeleri sosyal, duygusal ve fiziksel açıdan sorunlar doğururken, çift taraflı iletişimi öğrenmekte güçlük çekiyor, sosyalleşmeyi öğrenemiyorler.
 
Çocukların en çok vakit geçirdiği teknolojik alet, tablet veya telefonlar, çocukların göz sağlığını olumsuz etkilerken, bunların karşısında saatler geçirmek, yanlış oturmak sebebi ile henüz gelişmekte olan iskelet sistemlerini, duruşlarını da deforme edebiliyor. İnternet karşısında pek çok bilgi edinebilen, derslerinde faydalanan çocuklar, daha küçük yaşlardan öğrenmeye hazır olmadıkları bilgilere de ulaşabiliyor ve olumsuz etkilenebiliyorlar. Televizyonda eğitici programlar, çocuk kanalları ve ‘çocuklar için yatma saati’ ikonu tabi ki çocuklarınıza bir şeyler katarken, haberlere, dizilere ulaşımlarının olması, yemek öncesi, sonrası bu programlara da maruz kalmaları, özellikle ortaokul öncesi bir çocuk için oldukça zararlı ve yıpratıcı olabiliyor. Hayal güçleri geniş, deyim, atasözü,ima bilgisi daha az olan bu çocuklar gerçekten neyin neden olduğunu anlayamıyabiliyor ve ülkemizde 3. Sayfa haberleri niteliğindeki haber programlarından çoğunlukla psikolojik,fiziksel ve cinsel şiddeti öğreniyor, kafalarında korkutucu bir dünya oluşturuyorlar. Dolayısıyla ailelerin en önemli kuralı, ‘azı karar çoğu zarar’ cümlesini bir numaralı kuralları haline getirmek ve çocuklara ihtiyaçlarından fazla teknoloji erişimi izni vermemek.
 
Teknolojiyi kısıtlamak bazen anne babalar için zor olabiliyor. Özellikle, çocuklar eve geldikten sonra yemek vaktine kadar, yemek yapan anneler, sessizlik isteyen ebeveynler,yemek saatinde sakin bir yemek yemek isteyen aileler çocuklarını televizyon karşısında bırakabiliyor veya elinde tabletle masada kabul edebiliyorlar. Bunlar kısa vadeli çözümlerken, uzun vadede aileleri daha çok zorlayan, çocukları koparamadıkları tehtidler haline gelebiliyor.
 
Peki ne yapmalsınız?:
 
 1. Çocukların odasında televizyon bulunmamalı.
 2. Çocukların televizyon karşısında geçirecekleri saatin kısıtlaması olmalı.
 3. Çocukların televizyonda izleyebilecekleri kanalların sınırları olmalı.
 4. Çocukları sizinle birlikte haberler, türk dizileri, korku,gerilim filmleri
  •  
 5. Çocukların tablet ve bilgisayarlarında internet erişimi olmamalı.
 6. İndirilen ve oynanan oyunlar, anne babalar eşliğinde indirilmeli ve başka
kanallara giriş engellenmeli.
 1. Eğer tablet veya bilgisayarın internet erişimi kesilemiyorsa, ‘ebeveyn
denetim’ filtreleri aktif hale getirilmeli.
 1. Çocuk yarım saatten fazla bir aletle başbaşa kalmamalı.
 2. Teknolojik aletler ile ilgili kurallar tüm aile için geçerli olmalı, yemek
saatinde kimsenin elinde telefon, tablet olmamalı, televizyon kapalı olmalı.
 1. Aile ile keyifli vakit geçiren çocuk, teknolojiye kucak açmayacaktır, dolayısı
ile teknolojik aletleri içermeyen ‘aile içi’ oyunlar, vakitler yaratılmalı.
 
Tüm bunları yapmak, günümüz dünyasında oldukça zorlu gözüküyor. Ancak sizzler de tüm bunları denerken kendinizi kısıtlayacak ve teknolojiye yeterince yakın ancak her an hayatınıza dahil etmeden yaşamaya başlamadığınızda sonuç, size de iyi gelecek.

KEŞFEDEN ÇOCUKLAR, Sindy Şulam
 
 • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim