Çocuğunuzla sohbet

Yaklaşık bir senedir oğlumla her gece yatmadan önce bir paylaşım yapıyoruz. NLP tabanlı bir çalışma. Bu paylaşımı yatma hazırlıklarını bitirince, sırt kaşıma sırasında yapıyoruz. Ne mi yapıyoruz? İkimiz de günümüzün en mutlu, en iyi, en farklı olayını anlatıyoruz. 

Bunun amacı yatmadan önce pozitif düşüncelerle ve farkındalıklarla yatmak. Bu konuda zaten süper işleyen bir olay, ancak onun dışında yaşı kaç olursa olsun çocuğunuzla geçen bir günün ardından karşılıklı sohbet etmek için inanılmaz fırsat.  O kadar saf bir paylaşım oluyor ki. Onu ne kadar küçük şeylerin mutlu ettiğini duymak, ona farklılığı yaşatan günün mucizelerini dinlemek. Belki de size hiç anlatılmayacak olaylardan bahsetmek.
 
Hatta bazen günün ortasında şunu duyabiliyorsunuz ve o sırada etraftakiler hiçbir şey anlamıyor. “Anne, benim farkım bu“ Tabi her zaman bu kadar basit de olmuyor. Örneğin geçen yaz oğlum gittiği kamptan ilk gece beni ağlayarak araydı, kimsenin duymaması için kısık bir sesle “ Anne biliyor musun, bugünün mutlusu bu telefon konuşması” dedi. Bana daha fazla bir şey söylemesine hiç gerek olmadığını ikimiz de biliyorduk, kimse ama kimse ikimiz dışında bunu anlayamazdı.
 
Bazen hepsi için liste çok uzun oluyor, bazen de olay bulmakta zorlanılıyor. Ama en güzeli normal koşullarda anlatsanız sizi dinlemekten sıkılacağı, sizin olaylarınıza sıra gelince hala ilgiyle sizi dinliyor olması.  Çünkü hepsinin bir adı oluyor; günün iyisi, farklısı, mutlusu. Sizin onsuz zamanlarınızda neler yaptığınızı, onsuz gerçekleşen mutlu, iyi ve farklı olaylarınızı onunla paylaşma fırsatı hem de YALNIZ! Bir bakıyorsunuz çocuğunuzla paylaşmayı hiç düşünmediğiniz bir olayı anlatıyor buluyorsunuz kendinizi, o gün iyi yaptığınız bir şeyi, sizi mutlu eden eski arkadaşınızla olan görüşmeyi, ya da yediğiniz farklı bir tatlıyı.
 
Geçen gece oğlum şöyle dedi: “ Anne bunu neden yapıyoruz bilmiyorum ama iyi ki yapıyoruz.“ Demek ki gerçekten pozitiflik yaratıyor!  Sanıyorum günün telaşı içinde çoğumuzla diyalog kurmak ve günlük hayattaki detayları paylaşmak için yeterli zaman bulamıyoruz. Çocuklarımızla olan bu eksikliği telafi etmek için böyle küçük yollar işe yarıyor gibi.
 
Bu paylaşımının çok benzerini de ailecek yemek sohbetlerimizde senelerdir yapıyoruz. Hatırladığım kadarıyla bunu da bayıldığım Micheal Pfeifer &  Bruce Willis ‘in “The Story Of Us ” filminden uyarlamıştık; “Günümüzün komiği ne?” Aslında orijinali  “Bugünün iyisi, kötüsü ne? (YOUR BAD, YOUR GOOD! ), ama tabi ki oğlum ve eşimin mizahına çok daha uygun olduğundan bizim ailede bugünün komiği ne oldu bu soru.  Böyle olunca da çok daha renkli ve eğlenceli geçiyor bu paylaşımlar. Bunu uygulamanın tek sakıncası (güzelliği) gülme krizi nedeniyle yemek saatinin uzaması tabi ki.
  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim