Çocuklardan öğrenilecek çok şey var!

Uzm. Psk. Selcen Erdemir Akdan çocukları neden çok sevdiğini aslında onlardan öğreneceğimiz ne çok şey olduğunu anlattı. 

Çocukları neden çok seviyorum? 
Her şeyi merak ettikleri ve hayret etme özelliklerini kaybetmedikleri için: Bir çocuk bir yere girdiğinde birçok şeye dikkat edebilir. Bizim asla görmeyeceğimiz bir detayı yakalayıp uzunca bir süre onunla oyalanabilir. Etrafındaki her şeyi merak etmesi ve keşfettiği her şeye büyük bir heyecanla tepki vermesi bana göre çocukluğun en kıymetli değerlerindendir.

Lütfen, çocuğunuzu 'teknolojinin nimetlerinden' koruyun. Onun merak etme, katılma, aktif öğrenme ve gözlem yapma becerilerini elinden almayın.

Doğrudan ilişki kurdukları, ilişkilerinde hesap kitap yapmadıkları için: Bir çocukla iletişim kurduysanız, bilirsiniz. Sizinle nasıl hissediyorsa öyle konuşur. Gülüyorsa gerçekten gülmek istiyordur, merhaba demek istemiyorsa demez, söylediklerinizle ilgilenmiyorsa ilgileniyormuş gibi yapmaz.

Lütfen, çocuğunuzun duygularına saygı duyun ve onları olduğu gibi kabul edin. Belki çocuğunuz kendisine soru soran bir büyüğü cevapsız bırakabilir veya büyük annesine 'seni sevmiyorum' diye bağırabilir. Bu duygular onun 'o an'ki duygularıdır ve kabul edildikleri zaman 'o an'da kalırlar ve çocuğa çok güzel bir şey öğretirler; hissettiklerini saklamamasını.

Anı yaşadıkları, geçmişe takılmayıp gelecekten endişe etmedikleri için: Tüm öğretiler an'a odaklanın derken ve bunu yapmak bir yetişkin için çok zorken çocuk bunu doğası gereği uygular. Onun doğası geçmişteki kayıplarla igilenmez ya da geleceğini düşünüp kaygıya kapılmaz. O, şimdiyi yaşar. Doğdukları andan itibaren hepsi birer bilge olan çocuklar, büyüdükçe kaygı duymayı, geçmişe hayıflanmayı maalesef biz büyüklerinden öğrenir.

Bırakın her şeyi öğretmeye çalışmayı, bakın onlardan öğrenecek ne çok şey var... 

Çocukları sevdiğim için tercih ettiğim mesleğimde 10. yılımı doldurdum. Son on yıllık süreçte sanırım en çok ilgilendiğim, en çok merak ettiğim, en çok gözlemlediğim canlılardı onlar. Nasıl düşünüyorlar, nelere gülüyorlar, nasıl öğreniyorlar... Ama toplasanız hiç bir çalışmam son iki yılda yaptığım gözlemler kadar etkili, onlar kadar öğretici değildi. 

Hayatıma giren güzel çocuk, bana bildiğimi zannettiğim ama aslında unutmuş olduğum birçok şeyi hatırlattı. Bu yazıyı oğlumun nezdinde tüm güzel çocuklara ithaf ediyorum. Hep yanımızda olun, bizi büyümekten koruyun!

  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim