Dikkat Eksikliğinde Beslenmenin Önemi
Dikkat Eksikliğinde Sağlıklı Beslenme
 
 Dikkat Eksikliğinde Sağlıklı Beslenme
 
Dikkat, konsantrasyon, hareketlilik ve dürtü kontrolü alanlarındaki sorunlarla karakterize olan  DEHB, yaygın bir sorun olup, toplumda her yaşta sık görülen ve tedavi ile belirgin düzelmeler gösteren bir bozukluktur.
 
 
 
Kişinin işlevselliğini birçok alanda etkilediğinden tedavisi de kapsamlı olmalıdır. Yürütülen tedavi ile birlikte,  yaşam kalitesini arttırmaya yönelik düzenlemelerin yapılandırılması  ve   kişiye yeni alışkanlıkların kazandırılması  oldukça faydalıdır. Kişilerin ,sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilendirilmesi ve kişiye özel beslenme programlarının oluşturulması önemli ve gereklidir.
 
 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bireylerin beslenmesinde dikkat edilecek noktalar şunlardır:
 
1- Protein ağırlıklı bir beslenme programı düzenlemek kişilerin dikkat ve genel uyanıklık düzeyini arttıracaktır. Özellikle sabah kahvaltısında yumurta ve peynir gibi protein değeri yüksek besinlerin tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Gün içerisinde et, balık ve  tavuk ürünlerinin  bir veya birkaçı mutlaka beslenme listesine eklenmelidir.
 
 
 
2- Omega 3 yağı asidi içeren besinlerin tüketilmesi, dikkat süresini uzatmakta ve hiperaktif  davranışları azaltmakta yardımcıdır.Özellikle  omega 3 ve çinko bakımından zengin olan somon, dil balığı, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıkların haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilmektedir. Omega 3ün beyin gelişimindeki faydası göz önünde bulundurulduğunda, balık yemeyi sevmeyenlerin günlük beslenme programlarına; keten tohumu, fındık, semizotu veya ceviz mutlaka eklenmelidir.
 
 
3- Karbonhidratların kontrolsüz ve fazla tüketimi ani şeker düşmelerine neden olmakta , dikkatin sürekliliğini azaltmaktadır. Bu nedenle tüketilen karbonhidratların tam tahıllı veya kepekli olanlarından seçilmesi ve daha çok akşam yemeğinde tercih edilmesi önerilir. Yüksek oranda  hem yağ hem de karbonhidrat  içeren poğaça, börek gibi  yiyeceklerin sınırlı tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 
4-Hafızanın kuvvetlenmesinde ve dikkat süresinin artmasında yardımcı olan kuruyemişler mutlaka beslenme ritüelinde olmalıdır. Fındık, ceviz, kaju ,badem gibi yağlı tohumların tüketilmesi öğrenilen bilgilerin uzun süreli hafızaya yerleştirilmesinde etkilidir.
 
5- Sebze ve meyveler vitamin açısından kuvvetli besin değerlerine sahiptirler ve mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Sebze ve meyve seçiminde, hiperaktif bireylerin, salisilatlar ve fenolik bileşiklere karşı çok daha duyarlılığı olduğu göz önünde bulundurulmalı ve salisat oranı düşük olanlar tercih edilmelidir. 
 
Salisat değeri düşük, beslenme programında tercih edebileceğiniz meyve ve sebzeler  şunlardır:
 
 
 
MEYVELER: Muz, Şeftali, Armut, Sarı Elma, Nar, İncir, Limon
 
 
 
 
 
SEBZELER: Kırmızı-Yeşil Mercimek, Marul, Karnıbahar, Havuç, Mantar, Domates, Balkabağı, Lahana, Nohut
 
KURU YEMİŞLER: Fındık, Ceviz, Fıstık Ezmesi, Kabak Çekirdeği, Kaju Fıstığı, Susam 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
UYKU ÖNCESİ BESLENME ÖNERİLERİMİZ:
Uyku öncesi  atıştırmalık isteyenler için az yağlı süt, soya ürünleri veya fıstık ezmesi gibi besinler hazırlanabilir. 
 
 
Ceyda Çolak
Uzman Klinik Psikolog - Neuro Trainer
 
  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim