OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI

Sevgili Velilerimiz,

Her geçen gün gelişen ve değişen dünyada teknolojinin ilerleme hızına yetişmek oldukça zordur. Özellikle belirli yaşa gelmiş yetişkinler için bu durum bazen can sıkıcı olmaktadır. Ancak çocuklar için durum tamamen farklıdır. Onlar dünyaya gözlerini ilk açtıkları andan itibaren bilgisayar, tablet, televizyon ve cep telefonlarıyla çevrili bir ortamla tanışırlar. Bu nedenle teknolojiye olan düşkünlükleri ve yatkınlıkları çok fazladır. İşte tam da bu noktada anne babalar için kritik sorular gündeme gelir. Çocuğumu teknoloji araçlarıyla ne zaman tanıştırmalıyım? Bu araçlarla geçirilecek süre ne kadar olmalı? v.b…

Teknoloji araçları amacına uygun ve etkin kullanıldığında çocukların zihinsel gelişimine, el-göz koordinasyonuna, araştırma ve soru sorma becerilerine olumlu katkıda bulunabilir. Önemli olan bu araçların gerçekten birer “araç” olduğu gerçeğini unutmamaktır. Ancak eğer bu araçlarla çocuğun geçirdiği süre çevresiyle gireceği sosyal ilişkilerin önüne geçiyorsa, çocuk bilgisayar ve cep telefonunu diğer tüm oyuncaklarına tercih ediyorsa bu noktada dikkatli olmak gerekir. Teknoloji araçlarının kullanımı mutlaka belirli sürelerle sınırlanmalı ve mümkün olduğu kadar bu kullanım sırasında çocuğa eşlik edilmelidir. Çocuğun konuşma gelişimi için kritik dönem olan 3 yaşına kadar mümkün olduğunca televizyon, bilgisayar ve cep telefonundan uzak tutulmalıdır. Çünkü bu dönemde çocuğun sadece değişen görüntülere takılması ve herhangi bir iletişime geçmemesi konuşma gelişimini olumuz yönde etkiler ve sonrasında çevresiyle iletişim kurmada zorlanabilir. Ayrıca günlük hayattaki uyaranlar televizyondakiler kadar hızlı değişmediğinden çocuk günlük aktivitelerden çabuk sıkılır ve dikkat dağınıklığı gelişebilir. 4-6 yaş döneminde teknolojiyi faydalı hale getirmek söz konusudur. El-göz koordinasyonunu geliştiren oyunlar, yabancı dil öğrenimine katkıda bulunan siteler, bir konuyu araştırmak için ebeveynle birlikte yapılan araştırmalar çocuğa olumlu katkıda bulunur. Ancak herhangi bir işimizi tamamlarken bu sırada çocuğumuzun sessiz ve hareketsiz kalmasını sağlamak amacıyla cep telefonu ve tabletlerden yardım alıyorsak bu nokta kritiktir. Her şeyden önce bu durumda çocuğun tabletle ne kadar süre geçireceği belirsizdir, sınır işinizin bitmesidir. Ayrıca bu süre içinde çocuk kontrolsüzdür. Ne tür bir oyun oynadığı gözden kaçabilir. Çocuk bu tip bir kullanımdan sonra sizin koyacağınız sınırı kabul etmekte zorlanacaktır. Bazen uzun bazen sınırlı kullanımı tam olarak kavrayamayacağı için sizinle çatışmaya girebilir. Erkek çocuklar için şiddete özendirme, kız ve erkek çocuklar için cinsel kimlik kazanımı sırasında yaşının üzerinde modellerle karşılaşma ve onlar gibi olmaya çalışma diğer riskli noktalardır. Tüm bunların yanında bu araçların beyin ve diğer vücut bölümlerine radyasyon nedeniyle verdikleri zarar da düşünüldüğünde pek çok gerekçeyle teknoloji araçlarını amacına uygun ve sınırlı zamanlarda çocuğa kullandırmak bir gerekliliktir.

Bunları yaparken yetişkinlerin de çocuğa örnek olması, bulduğu her fırsatta cep telefonu ve tablete başvurmaması, çocukla iletişim kurması ve etkin zaman geçirmesi son derece önemlidir. Teknolojinin kendisi değil, amacına uygun kullanılmaması zararlıdır.

Sağlık ve esenlik dileklerimle…

 

Atlıkarınca Çocuk Evi

Psikolog Nilay Torbalı ÖZTÜRK

  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim