OKULA UYUM SÜRECİNDE AİLENİN ROLÜ
OKULA UYUM SÜRECİNDE AİLENİN ROLÜ
Sevgili Velilerimiz,
Güzel bir yaz tatilini geride bıraktık. Bu tatilin bizlere sağladığı enerjiyle yeni dönemimize başladık. Atlıkarınca Çocuk Evi olarak 2017-2018 eğitim-öğretim yılının tüm öğrencilerimize ve ailelerimize güzellikler getirmesini diliyoruz.
Okula yeni başlamak ya da uzun bir tatilden sonra tekrar devam etmek, çocuklarımız ve anne babaları için çeşitli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu dönemde ailenin göstereceği kararlılık, başladığı eğitim kurumuna duyduğu güven çocuğun alışma sürecini olumlu yönde etkiler.
Yeni başlayan çocuklar için okula başlama, bir belirsizliği de beraberinde getirir. Okula gelmeden önce çocuğa okulla ilgili bilgi vermek, kimin alıp kimin bırakacağını netleştirmek, güvende olacağı yönünde söylemlerde bulunmak çocuğun okulu benimsemesi ve kendini güvende hissetmesi açısından önemlidir. Okula yeni başlamayan ancak tatil sonrası okula adapte olmakta güçlük çeken çocuklarımız da, yeni senede daha büyük bir grup olarak neler yapacakları ile ilgili motive edilip, büyümenin olumlu yönleri vurgulanarak özendirilebilir.
Çocuğumuz okula anne ya da babasıyla birlikte geldiğinde ayrılma konusunda güçlük yaşıyorsa ve gitmesini istemiyorsa, daha az bağlı olduğu bir kişi tarafından okula bırakılması uygun olabilir. Vedalaşma süreci mümkün olduğu kadar kısa tutulursa çocuğun dikkatini öğretmenine ve arkadaşlarına yönlendirmesi daha kolay olur. Okula getirme konusunda tutarlı olmak, ağladığı durumlarda sakin ama kararlı bir davranış sergilemek ve konuyu okulla işbirliği içinde çözmeye çalışmak olumlu bir alışma süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.
Hepimiz çocuklarımızın okulda nasıl vakit geçirdiğini, neler öğrendiğini merak eder ve bazen bu merakı giderebilmek için çocuğumuza günü anlatması yönünde farkında olmadan baskı uygularız. Böyle durumlarda çocuklar bazen “yemek yedim, oyun oynadım” gibi tatmin edici olmayan açıklamalar yapar ya da öfke ve ağlama tepkileri geliştirip sizin soru sormanızın önüne geçerler. Çocukların nasıl vakit geçirdiklerini ve neler öğrendiklerini öğrenmenin en iyi yolu, onların oynadıkları oyunlarda girdikleri rolleri ve diyalogları takip etmektir. Siz şarkı söyle dediğinizde öğrendiği şarkıları söylemeyen çocuğunuz, tamamen bağımsız olduğu bir ortamda sizi şaşırtarak pek çok şarkıyı arka arkaya sıralayabilir. Bu nedenle çocuğunuzun okul hayatını anlatmasını beklemeyip, okulun izlerini onun yaşantısı içinde gözlemlemeye çalışabilirsiniz.
Başta da söylediğimiz gibi çocuğunuzun okula alışması, sizin kuruma duyacağınız güvenle ilişkilidir. Aklınıza takılan konuları okulla paylaşmaktan çekinmeyin. Çünkü okul öncesi eğitimin hedefine ulaşması, anne-baba ve okul işbirliğinin sağlam olmasına bağlıdır.
Tüm anne babalarımıza ve çocuklarımıza neşe içinde geçen bir eğitim sezonu dileriz.
                                                                                Psikolog Nilay TORBALI ÖZTÜRK
 
  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim