Sağlıklı bir okul-veli iletişimi nasıl olur?
Eski zamanlarda okulla ve öğretmenle kurulan ilk ve belki de tek iletişim cümlesi“Eti sizin, kemiği bizim!”idi. Bu cümle ile ebeveyn çocuğunu teslim ettiği kuruma/öğretmene olan güvenini belli etmeye çalışmakta ve aynı zamanda eğitime verdiği önemi dile getirmekteydi.
 
Güvenilirdi öğretmene, kurumlara yani mahallede, semtte eve en yakın olan devlet okullarına. Kafalar bugünkü gibi karışık değildi.
 
Eğitim Danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun sağlıklı bir okul-veli iletişiminin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verdi.
 
Bugünkü sistemde kafalar karışık; çünkü alternatifler çoğaldı. İmkanlar çoğaldı. Pek çok eğitim sistemi var, Milli Eğitim sistemine paralel, yakın veya uzak ama yanıbaşımızda...
 
İster çok paralı, ister az paralı, isterse parasız olarak okutacağımız pek çok okul var çocuklar için. Hal böyleyken önce “Hangi okul?” karmaşasına giren veliler, sonrasında seçim yaptıkları “Okul ve öğretmenleriyle nasıl iletişim kurmalıyım?”,  “Çocuğumla ilgili sorunumu endişemi nasıl dile getirmeliyim?”, “Bu okula kaydettirdim ama ...”, “ Çocuğum şu okulda ama şu dersten...” ,“ Geçen gün veli toplantısına katıldım tek tek şunları söyledi, bense...” vb pek çok cümle ile güvensiz hissediyorlar kendilerini.
 
 

Sağlıklı okul- veli iletişimi için

 

 • İlk ve en önemli şart ebeveynin çocuğunu çok iyi tanıyor olmasıdır. Çocuğun sosyal ve fiziksel becerileri, yaşı ne olursa olsun yaşına ait akademik becerileri ve tüm bunlardaki farkındalığı -çocukla ilgili akademik hedefler neler?, okuldan beklentiler neler?- önemlidir.

 • Bir diğer unsur da okul ile iletişim kurarken açık ve şeffaf olunması ve cümleler ardına bir şeyler saklanmamasıdır.

 • Öğrenci günlük yaşamının büyük bir bölümünü okulda geçirirken okulun devamı olan ev yaşantısıyla ilgili bilgilerin aile tarafından bilinmesi ve okul yaşamını destekler yönde olunması önemlidir çünkü var olan bir sorun karşısında tek yönlü olarak ev yaşantısının dahil edilmeyip sadece okul yaşantısı üzerinden kurulan iletişimin sağlıklı olması düşünülemez.

 • Var olan bir sorun karşısında suçlayıcı cümlelerle değil, sorunun neden ve nasıl kaynaklanıp nasıl çözümlendiğinin anlaşılmasına yönelik cümleler kurulması önemlidir.

 • Okul yaşantısından haberdar olmak ebeveynin en doğal hakkıdır. Bunu dile getirmek ve bu yaşantıyla ilgili var ise endişeler, sorular ve bunları paylaşıyor olmak ebeveyni daha güvenli ve mutlu kılar.

 • Öğrencinin ders çalışma sorunları ile ilgili öğretmenlerinden çekinmeden yardım ve destek almaya çalışmak önemlidir. Bu sorunları ebeveynin tek başına halletmeye çalışması hem ebeveyni hem de çocuğu yorar.

 • Ebeveyn için okul yaşantısından haberdar olmak ne kadar önemli ise çocuğun ev yaşamından da okulunu haberdar etmek okul için önemlidir.

 • Okulla iletişim kurarken okul yaşamını kontrol etmek amaçlı değil, çocuğun ait olduğu kuruma duyulan güveni ve eğitim-öğretim adına işbirliğine dayalı iletişim yolunu seçmek çok değerlidir.

 • Ebeveynin endişesi çocuğa da yansır. Bu sebeple endişelerin giderilmesi, açık ve şeffaf iletişim kurulması önemlidir.

 • Çocuk okulunda mutlu ama ebeveyn kurum ve/veya öğretmenleri ile ilgili mutsuzsa bu durumun dengelenmesi ve çözülmesi önemlidir.
 • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim