Uyku arkadaşı nedir, ne işe yarar?

0-5 Yaş Uyku Danışmanı, Bebek ve Uyku markasının kurucusu Sinem Gerger Akınal uyku arkadaşı konusunda bilgiler verdi. 

Uyku arkadaşı nedir?

Uyku arkadaşı; sesi, ışığı olmayan basit bir oyuncaktır. Bebeklerin uyku arkadaşlarını ağızlarına sokma ihtimali yüksek olduğundan organik tercih edilmesi önerilen uyku arkadaşı bebeğinizin boyuna uygun, sarılıp uyuyabileceği ebatta, çok büyük ya da çok küçük olmayan bir tavşan, ayıcık ya da bebek olabilir. Uyku arkadaşının kopabilecek parçalarının bulunmaması önemlidir, bebekler için yatakta tehlike yaratmamalıdır. 

Uyku arkadaşı ne işe yarar? Ne zaman edinilmelidir?
 

  • Uyku arkadaşı bebeğinizin daha güvenle uyumasını sağlar. Bir nevi güven simgesidir. Bebeğinize4. ay itibariyle uyku arkadaşı edindirmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle bebeğinizin kendi alabileceği, yüzünü örtmeyen, ağır ve çok büyük olmayan oyuncaklar tercih edilebilir.
  • Bebekler uyku arkadaşına hemen alışmazlar, zaman alır. Uyku arkadaşı oyuncağının yataktan hiç çıkmaması ve normalde oynanmaması gerekir. Böylelikle o oyuncağı bebek uykuyla ilişkilendirir ve görünce uyuyacağını anlar. Başka yerlerde uyurken de (araba, puset, başka bir ev) sizin için kurtarıcıdır. Uyku mesajını hızlı bir şekilde vermiş olursunuz ve evden bir oyuncağını görmek bebeğin uyuyacağı ortamda daha çok güven duymasını sağlar.
  • Bazı çocukların uyku arkadaşı; emzik, battaniye, mendil, yastık olabilir. Eğer bunlardan biriyle rahatlıkla uyuyorsa illa da bir oyuncak edindirilmede ısrarcı olmaya gerek yoktur. Unutmayalım ki önemli olan bebeğin rahatlatan bir nesneyle uykuya dalmasıdır.


Uyku arkadaşı alışkanlık yapar mı?

Annelerin bazıları uyku arkadaşının alışkanlık olmasından ve bebeğin ayrılmamasından korkup edindirmek istemezler. Ama bu düşünce oldukça yanlıştır. Çocuğunuzun sürekli elinden düşürmediği 7/24 onunla olan bir oyuncak edindirmenizi istemiyoruz. Uyku arkadaşı, sadece uyku saatinde bebeğinizle olacağından ve uyandıktan sonra yatakta kalacağından bağımlılık oluşturmayacaktır. Ayrıca, bebeğinizin büyümesiyle beraber uyku arkadaşı tercihini bebeğinize bırakmanızda da fayda vardır.

Bebeğinizin uyku arkadaşı siz misiniz? 

Eğer bebeğiniz size bağımlıysa uyku arkadaşına hiç ilgi duymayacaktır. Eğer emerken uyuyorsa onun uyku arkadaşı memenizdir. Hele sizinle uyuyorsa uyku arkadaşı siz olmuşsunuz demektir.

  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim