Yaratıcı Anaokulu'ndan Öğretmenlere Mektup...

Öğretmenlere Mektup,

Mektubuma böyle başlamak istedim çünkü üniversitenin bu bölümüne adım attığınız anda öğretmen olma süreci başlıyor. Benim için öyle oldu ama aynı zamanda hiç bitmeyecek olan öğrencilik sürecimde başlamış oldu. Bu öyle bir serüven ki hiçbir zaman bitmiyor.

Bir öğretmen her gün yepyeni bir heyecanla uyanır, o gün işlenecek yeni bir konu ya da pekiştirilecek ya da çeşitlenecek konular vardır. Kitap sayfalarının içine sığamayacak kadar geniş, aktarılacak olan bilgiler o kitap sayfasında hapsolamayacak kadar canlıdır.

Çocukların enerjisi öğretmeni besleyen en iyi kaynaktır ve onu yönlendirme konusunda destektir. Eğer öğrenci isteksiz ve yorgun bir günündeyse bir fıkra ya da bir şiir ya da bir anı ya da başka dünyalara götürecek bir masal ile onlara öğrenciyi sarıp sarmalamak hiç de zor değildir

Sınıfa girdiğinizde dağarcığınızda ki her şey birer birer sahneye dökülmeye hazırdır; zira sınıf bir öğretmen için özgürce sahne olarak kullanacağı bir alandır.

Öğrenci bu sahnede bir rol üstlenir bazen başrole heveslidir bazen figüran olmayı yeğler ama asla bir seyirci olmamalıdır.

Öğrenci bilgileri kendi süzgecinden geçirerek konunun içine girer. Eğer bir öğretmen öğrenciye ulaşamadığını fark ederse konu ile ilgili kendisini ne gibi eksikleri olduğunu gözden geçirmeli, araştırmalar yapmalı yeni bilgiler ışığında yola çıkarak öğrencilerin yaratıcıklarını ortaya koymalarını sağlayabilir.

Öğrenciye ulaşabilmek için önce sevgi ve güven duygusunu geliştirmeye ihtiyaç var.

Her öğrenci tektir biriciktir. Her çocuğun farklı olduğunu ve farklı yollarla ulaşabilineceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Öğrenci anlaşıldığını ve fark edildiğini hissetmelidir.

Öğrenci düşüncelerini özgürce paylaşmak ister. Doğru yanlış endişesi duymadan bilgilerini ortaya koymak ister.

Doğru yerde doğru zamanda desteklenmelidir. Öğretmenine inanması onun için çok önemlidir. Öğrenci sadece gerçekleri duymak ister.

Her mesleği uygulayan insan emeğinin sonuçlarını görmek ister. En somut olarak görülen meslektir öğretmenlik. Öyle bir meslektir ki yıllar sonra bile gurur duyacağınız bir eserinizi karşınızda bulursunuz.

Tüm bu özellikleri taşıdığınız ve yaşam boyu haz alabildiğiniz mecburiyet değil, hobi gibi gördüğünüz bir meslek hayatı geçirmeniz dileğiyle….

 

UZ.KLN. PSK. ZUHAL URCAN 

  • Yuvabul.com 2016. Tüm hakları saklıdır.
İletişim